top of page

Cengiz Argat
Ulus Rum Evi

Ulus / İstanbul

Ulus’ta, Boğaziçi manzaralı bu taş ev üç normal kattan ve çatıya asılmış bir asma kattan oluşmaktadır. Doğal taş tuğla ve çelik profillerin kombinasyonu ile basamaklarda da masif ahşaplar kullanılarak, taş – çelik – ahşap triosu, yapının özgün ana materyallerini oluşturmuştur.

 

Tasarımımızdaki ana konsept, girişten çatıya kadar bütüncül mekan algısı düşünülerek, konstrüksiyonların her yerden maksimum görünmesi sağlanmıştır.  Girişten itibaren algılanan ve de tek mekânı bölmemek için, çocuk odaları ve banyolar cam ışıklı courtyard’lar ile desteklenerek bodrum katta tasarlanmıştır. Bodrum katın doğal ışığı, yapı çevresine açılan ve üstü cam döşenen bir koridordan sağlanmıştır. Bu sayede koridorlara yerleştirilen bambu bitkilerle koridor yeşil bahçe haline dönüştürülmüştür.

 

19. Yüzyılda taş Rum evi olarak inşa edilen II. Grup Eski Eser yapının tamamıyla özgün malzemeleri ile tek tek sökülerek, tekrar yerlerine yine özgün malzemeleri kullanılarak yapılması sayesinde, geçmiş günümüze taşınarak, yeni nesillere tarihi bir hazine olarak sunulmuştur.

02 (1).jpg
03.jpg
01 (1).jpg
bottom of page